wróć do strony głównej

Drugi dzień Wielkanocy

Kiedy31.03.2024
Drugi dzień Wielkanocy to świętowolne od pracy

Poniedziałek Wielkanocny, to drugi dzień Wielkanocy. Święto to jest kontynuacją uroczystości związanych z zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

Początki obchodów Drugiego Dnia Wielkanocy sięgają początków chrześcijaństwa. Według tradycji, w tym dniu Jezus Chrystus ukazał się swoim uczniom, co miało dodatkowo umocnić ich w wierze i przekonać o swoim zmartwychwstaniu.

W Polsce Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy i jest tradycyjnie czasem spędzanym w gronie rodzinnym i przyjaciół. W wielu regionach Polski obchodzi się w ten dzień rodzinne spotkania, pikniki i wypady za miasto.

Lany Poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny to również Lany Poniedziałek, znany także jako Śmigus-Dyngus. W tym dniu, według tradycji, można bezkarnie oblewać się wodą. Osoby, które spotykają się na ulicy, w domach lub w parkach, z uśmiechem na twarzy polewają się nawzajem wodą, czasem dodając do niej farbki czy barwniki spożywcze, co daje kolorowe efekty.

Lany Poniedziałek ma swoje korzenie w dawnych rytuałach ludowych, związanych z kultem wody, która była uważana za czynnik oczyszczający i uzdrawiający. Obecnie, mimo że nie ma już takiej symboliki, jest to czas radości, zabawy i integracji.