wróć do strony głównej

Zielone Świątki

Kiedy18.05.2024
Zielone Świątki to świętowolne od pracy

Kiedy są zielone świątki?

Zielone Świątki, zwane również Zielonymi Świątkami, to święto obchodzone w kościele katolickim i prawosławnym, związane z uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Święto to przypadające na pięćdziesiąty dzień po Wielkanocy, jest jednym z najważniejszych dla chrześcijan.

Historia Zielonych Świątek sięga czasów biblijnych, gdy Jezus powierzył swoim apostołom misję głoszenia Ewangelii. Po swoim wniebowstąpieniu obiecał, że pośle do nich Ducha Świętego, który umocni ich w wierze i udzieli im darów do służby Kościołowi. Według Biblii, Dzień Zielonych Świąt nastąpił wtedy, gdy apostołowie zgromadzeni w Wieczerniku usłyszeli huczenie wiatru i zobaczyli jak ogniste języki zstąpiły na każdego z nich.

Dzisiaj Zielone Świątki są obchodzone na całym świecie przez chrześcijan różnych wyznań. W kościele katolickim jest to święto nakazane, a w kościele prawosławnym należy do jednego z dwunastu głównych świąt kościelnych. W Polsce Zielone Świątki są uznawane za dzień wolny od pracy.

Zielone świątki - dzień wolny od pracy

Obchody Zielonych Świątek zazwyczaj składają się z uroczystej mszy świętej, w czasie której przypomina się wydarzenia opisane w Biblii, oraz modlitw i śpiewów. Często w kościołach organizowane są procesje związane z tą uroczystością.

W niektórych krajach, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej, Zielone Świątki są czasem radosnych świątecznych obchodów, które łączą się z tradycjami ludowymi. W Polsce popularne są tzw. "zielone bale", czyli wiejskie zabawy taneczne organizowane w plenerze, podczas których serwowane są potrawy związane z okresem wiosennym, takie jak sałatki, zielone warzywa, młode ziemniaki i owoce.

Zielone Świątki to czas radości i nadziei na nowe życie, który symbolizuje wiosna. To także okazja, aby przypomnieć sobie o tym, że Duch Święty jest nadal obecny w życiu każdego chrześcijanina i pomaga mu w codziennym życiu oraz w służbie Kościołowi.